مسعود مقیم

صوت در فضای باز دیدگاهتان را بنویسید

صوت در فضای باز

همه چیز در مورد طراحی صوت فضای باز

مسئله اصلی در صوت فضای باز، بباند مخصوص فضای باز با پرتاب بالا و همچنین نوع چینش باندها، دستگاه، پاور و میکروفن همگی بسیار موثر می باشد. در فضای باز باید از باندهایی با پرتاب  صدای بالا استفاده کرد یا باندهای ۱۵ اینچ تیوتر دار ولی با جنس و برند خوب که توانایی و قدرت خروجی بسیار بالایی داشته باشد، استفاده نمود.

برای فضای باز باندی که مورد تایید اکثر صدابرداران می باشد و به قول خودمان امتحان خود را پس داده باند مونتاربو دبلیو w17 می باشد. و همچنین در باند های رنج ۱۲ اینچ هم باندهای متفاوتی وجود دارد ولی باید باندی با شفافیت خوب و مهمتر از آن با پرتاب خوب استفاده کرد که باز هم باندی که مورد تایید بیشتر صدابردان می باشد باند مونتاربو ۱۸۹ یا باند مونتاربو ۲۹۹ می باشد.

و باند ۱۲ اینچ که فول رنج هم می باشد (یعنی تمام فرکانسای صدا را پاسخ می دهد) برا فضای باز مناسب تر است چون نسبت به باندهای تیوتر دار جنس معمولی دیرتر می سوزد و پرتاب بهتری دارد. ولی در کنار انتخاب باند مناسب در فضای باز باید بوق هم  برای برد بلند صدا طراحی شود. البته معایبی هم دارد که ممکن است اگر درست چینش نشود تاخیر صدا هم در مراسم به گوش برسد.

همچنین سیم مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است چون در فضای باز معمولا طول سیم ها بسیار بلند است و اگر جنس مرغوب نباشد به اصطلاح اهم می کشد و کیفیت صدا را پایین می آورد. همچنین  نیز چینش و جهت باندها و تنظیم اهم باندها و دستگاه با هم از اهمیت بالایی برخوردار است چون اگر اهم تنظیم نباشد هم به دستگاه فشار می آورد هم باعث سوختن باندا می شود.

 

 

مسعود مقیم

 

بوق هم که وسیله اصلی اهم می باشد چون بیو یونیت وات پایینی نسبت به باند دارد و ضعیف است اگر اهمش تنظیم نباشد سریعا می سوزد. و مشکل اصلی در صوت فضای باز اگر برق در دسترس نباشد اولا موتوربرق است که باید موتور برق قوی با استابلایزر استفاده شود. دوما سیم کشی برای باندهاست که بسیار دردسر ساز و مشکل است که از سیستم بی سیم ولی از جنس مرغوب استفاده شود مشکل را حل می کند.

از مشکلاتی که ما در طول روز زیاد باش روبرو هستیم و در صورت رعایت نکردم دچار وقفه در کار می شویم بیشتر ست کردم اهم باندها و بوق ها می باشد. چون در فضای باز مجبور هستیم فشار زیادی روی باندها از لحاظ توان خروجی بیاوریم و اگر اهم باند و دستگاه را ست نکنیم باندها آسیب جدی می بیند

در مورد بوقها هم بهتر است از دستگاه جدا استفاده شود چون ما خروجی ولتی و اهمی داریم. پس ولتی برای بوق مناسب نیست و باعث سوختن آن می شود یا سری کردن بوق از پشت باند کار اشتباهی می باشد. پس باید خط بوق را از باند جدا کرد و از خط اهمی استفاده کرد و بوق ها را باهم سری کرد و با توجه به اهم خروجی دستگاه تنظیم و استفاده کرد.

 

    
    

 

مسئله دیگر در فضای باز و بیشتر کار هیئت که در حال حرکت است و از موتور برق استفاده می شود باید یکی سعی کرد از باند پسیو خوب و با کیفیت و پاور مناسب استفاده کرد. بخاطر مسئله برق چون اگر چند باند اکتیو داشته باشیم یا باید برای هر گاری یک موتور برق بگذاری که هزینه بر است یا اگر از یک موتور برق استفاده کنیم ولتاژ نوسان پیدا می کند.

همچنین از میکروفن سیم دار با کیفیت خوب استفاده شود چون میکروفن بیسیم هم مثل باند اکتیو برق جدا می خواهد و همان مشکل را پیش می اورد. هم در فضای باز فرکانس بی سیم ها و تلفن های برد بلند ممکن است تداخل سیگنال ایجاد کند و کار شما را با مشکل روبرو کند.

همچنین چینش باند و جهت باند بسیار مهم است که هم برای مداح صدای کافی باشد هم هییت و هم مستمعین در کنار خیابان و هم بدین جهت که باندها چون ولوم زیاد دارند باعث سوت کشیدن نشود.

همچنین برای صدا مداح، اگر بتوان باند اکتیوی در نزدیکی مداح طراحی کرد مشکل صدای شنیده شده توسط مداح را حل می کند.

[button href=”https://digiavl.com/product-category/rental” icon_size=”12″ animation_delay=”0″ class=”” target=”_top” color=”ghost” dimension=”normal” icon=”no-icon” animation=”” animate=”” ]اجاره سیستم صوتی[/button]

[button href=”https://digiavl.com/product-category/sound-rental” icon_size=”12″ animation_delay=”0″ class=”” target=”_top” color=”ghost” dimension=”normal” icon=”no-icon” animation=”” animate=”” ]اجاره سیستم صوتی تهران [/button]

نویسنده : مسعود مقیم دهکردی

[call_two href=”http://digiavl.com/moghim-shahrekord” background_color=”#ffffff” title_text=”مسعود مقیم دهکردی” title_font_size=”18″ title_color=”#1a6bb2″ subtitle_text=”مسئول و برگزار کننده سیستم های صوتی ” subtitle_font_size=”14″ subtitle_color=”#5b5a5a” label_button=” ورود به سایت ” label_size=”14″ class=”call-to-action-two” animation_delay=”0″ animate=”” ]

پاسخ دهید